Kritikohet cilësia e medaljeve Olimpike Paris 2024, ja gjendja e tyre pas vetëm 1 jave!

Skateboardisti i ekipit amerikan, Nyjah Huston ka dhënë një përditësim mbi gjendjen aktuale të medaljes së tij, vetëm disa ditë pasi ai fitoi të bronztën në garën e meshkujve. Të hënën, më 29 korrik, Huston regjistroi rezultatin 93.37 për të fituar medaljen e bronztë olimpike në atë që ishte një finale konkurruese në kryeqytetin francez.

Juto Horigome i Japonisë mori medaljen e artë, ndërsa shoku i skuadrës së Huston, Jagger Eaton, fitoi medaljen e argjendtë pas një vrapimi spektakolar në stadiumin Place de La Concorde. Huston, i cili konsiderohet gjerësisht si një nga më të mirët në botë pasi fitoi 12 medalje të arta në “X Games”, vazhdoi të festonte fitoren e tij gjatë fundjavës.

Por, pasi e la të vendosur në lëkurën e tij, për të mos përmendur dhënien e saj miqve të tij, 29-vjeçari vuri re se medalja kishte filluar të dukej më keq, me ngjyrën e bronzit që u shkëput nga disa zona. Kështu, Huston postoi në profilin e tij në Instagram një video të medaljes.

Në rregull, kështu që këto medalje olimpike duken të shkëlqyera kur janë krejt të reja. Por, pasi e lashë për pak në lëkurën time me pak djersë dhe i lashë miqtë e mi ta vendosnin gjatë fundjavës…. Ato me sa duket nuk janë aq cilësore sa mund të mendoni. Nuk e di, medaljet olimpike, duhet të rrisim pak cilësinë.

Të shohësh imazhe të atletëve që kafshojnë medaljet e tyre të arta të fituara është një pamje shumë e zakonshme jo vetëm për Lojërat Olimpike, por pothuajse çdo garë, megjithatë, fansat mund të kenë njëfarë konfuzioni se pse kjo është një traditë tashmë. Në vitin 2012, vit kur Lojërat Olimpike u mbajtën në Londër, intervista e CNN me Presidentin e Shoqatës Ndërkombëtare të Historianëve Olimpik (ISOH), David Wallechinsky, dha një pasqyrë se pse ekziston kjo. Lexoni më shumë në këtë link.